INVITATION

Dear Colleagues,


With 39th National Nephrology Congress of the Turkish Society of Nephrology and the 32nd National Congress of Nephrology Nursing of the Turkish Society of Nephrology, Dialysis and Transplantation Nurses, between 9-13 November 2022, We will organize the BANTAO (Balkan Cities Association of Nephrology, Dialysis, Transplantation and Artificial Organs) Congress, which will be held simultaneously with our colleagues from the Balkan countries, between 10-13 November 2022 at Kaya Palazzo Hotel, Antalya, Turkey.

In our congress, which is the most preferred meeting every year in terms of the topics it covers, a rich scientific program covering the current developments in clinical nephrology, hypertension, diabetes, peritoneal dialysis, hemodialysis and transplantation, which we have carefully prepared, will be shared with the participants by our distinguished scientists and international scientists.

We believe that our congress, which, we hope, will exceed the expectations of participants at all levels, including nephrology specialists, nephrology minor research assistants, internal medicine specialists, dialysis physicians, nurses and technicians, will gain value with your intense participation and active contributions and will have the chance to be a scientific feast.

I look forward to the increasing interest and support you have shown in our national congresses and other meetings, and on behalf of the Board of Directors of the Turkish Society of Nephrology, I express my most sincere love and respect.

Prof. Dr. Alaattin Yıldız
Congress President

 

DAVET

Değerli Meslektaşlarımız,

Türk Nefroloji Derneği’nin 39. Ulusal Nefroloji Kongresi ile Türk Nefroloji, Diyaliz ve Transplantasyon Hemşireleri Derneği’nin 32. Ulusal Nefroloji Hemşireliği Kongresi’ni, 9-13 Kasım 2022 tarihleri arasında; eş zamanlı yapılacak olan Balkan ülkelerinden gelen meslektaşlarımızı ağırlayacağımız BANTAO (Balkan Cities Association of Nephrology, Dialysis, Transplantation and Artificial Organs) Kongresi’ni ise 10-13 Kasım 2022 tarihleri arasında Kaya Palazzo Hotel, Antalya, Türkiye’de gerçekleştireceğiz.

Kapsadığı başlıklar açısından her yıl en çok tercih edilen toplantı olma özelliğindeki kongremizde, özenle hazırladığımız klinik nefroloji, hipertansiyon, diyabet, periton diyalizi, hemodiyaliz, transplantasyon konularındaki güncel gelişmeleri kapsayan zengin bir bilimsel program, birbirinden değerli bilim insanlarımız ve uluslararası bilim insanları tarafından katılımcılarla paylaşılacaktır.

Nefroloji uzmanları, nefroloji yan dal araştırma görevlileri, iç hastalıkları uzmanları, diyaliz hekimleri, hemşireleri ve teknikerleri dahil her düzeydeki katılımcının beklentisini fazlasıyla karşılayacağını umduğumuz kongremizin, sizlerin yoğun katılımı ve aktif katkılarıyla değer kazanacağı ve bilimsel bir şölen olma şansını yakalayacağını düşünüyoruz.

Ulusal kongre ve diğer toplantılarımıza bugüne kadar göstermiş olduğunuz ilgi ve desteğin artarak devamını bekliyor ve Türk Nefroloji Derneği Yönetim Kurulu adına en içten sevgi ve saygılarımı sunuyorum.

Prof. Dr. Alaattin Yıldız
Kongre Başkanı